Myofasciálny release (MFR)
Myofasciálny release - skupina manuálnych masážnych techník, ktoré sa používajú pri manuálnej medicíne a osteopatii. Základom týchto techník je využitie viskoelastických vlastností tkanív tela, poznanie a pochopenie kĺbovej biomechaniky a neuro-reflexných spojov.
Techniky myofasciálneho uvoľňovania (MFR) patria k technikám liečby mäkkých tkanív. Rozsah použitia techník je veľký. Zahŕňa celé spektrum funkčných porúch organizmu a bolestivých syndrómov. Na základe praktických skúseností je možné prostredníctvom MFR vyliečiť až 80% všetkých chorôb.
Myofasciálny release (MFR) študujem u Dr. Jegora Viktoroviča Lobusova, ktorý vyštudoval na Moskovskej Lomonosovej štátnej univerzite. V roku 1988 absolvoval Lekársku fakultu, odbor neurológia. Pracuje ako neurológ a fyzioterapeut. Po získaní vzdelania a klinickej praxi študoval štyri roky ako ašpirant na vysokej škole čínskej medicíny v Nankingu v Čínskej ľudovej republike.
Potom sa špecializoval v oblasti kinezioterapie (manuálnej medicíny) a osteopatie. Absolvoval aj štúdium biodynamickej kraniosakrálnej terapie v Londýne, Spojené kráľovstvo. (Craniosacral Therapy Educational Trust, London, UK).
Dr. Lobusov je zahrnutý do medzinárodného registra praktizujúcich lekárov fyzioterapeutov - (http://biodynamic-craniosacral.org/practitioners/Egor_Lobusov).
Zatiaľ mám u Dr. Lobusova absolvovaný kurz v nasledovnom rozsahu:
História manuálnej medicíny a osteopatie, techniky myofasciálneho uvoľňovania.MFU a ich miesto v tejto oblasti medicíny.
Všeobecné predstavy o úlohe spojivového tkaniva v tele a pri vzniku a vývoji patológií. Štruktúry fascií a ich vlastnosti.
Konkrétne palpačné terapeutické a diagnostické techníky.
Dôraz na techniku myofasciálneho uvoľňovania.
Využitie techník myofasciálneho uvoľňovania pri pôsobní na rôzne časti tela a pri rôznych diagnózach.
Stratégia a taktika MFU pri liečení pacientov.
Bowenova masáž
Bowenova masáž – je veľmi jemná a šetrná manipulácia s mäkkým tkanivom (svaly a šľachy). Unikátny je práve „BOWENOV POHYB“, pohyb kože cez sval, alebo šľachu, pričom sa vyvinie jemný tlak a po výdychu sa skĺzne s kožou späť. Skladá sa zo série pohybov cez presne určené a definované body na tele človeka. Táto technika pôsobí na niekoľkých úrovniach: fyzickej, chemickej (telo vyplavuje endorfíny, čím sa detoxikuje) a psychickej. Špecifické body, cez ktoré sa vykonáva pohyb, sú častokrát križovatkou krvných a lymfatických ciev, nervových vlákien a meridiánov. Jemný tlak pomáha stimulovať cirkuláciu, uvoľňujú sa energetické bloky a sval reaguje uvoľnením. Niekedy stačí previesť jeden správny pohyb a telo spustí samoliečebný proces. Preventívny účinok Bowenovej techniky zabezpečuje podporu prirodzeného fungovania organizmu v dnešnej uponáhľanej dobe.
Táto technika účinne uvoľňuje rôzne druhy napätia, čím sa stáva vhodnou pri migrénach, rôznych spazmatických bolestiach alebo astme. Táto technika veľmi dobre uvoľňuje celý pohybový aparát ako aj svalstvo. Je vhodná aj pre tehotné ženy a malé deti a je bez vedľajších účinkov.
Mne sa mimoriadne osvedčila najmä pri bolestiach chrbta, chronických problémoch s platničkami, v prípadoch keď ľudia pocítili seknutie v krížoch.
Bowenovu techniku som študovala u Jocka Ruddocka, osobného žiaka zakladateľa tejto techniky Thomasa Bowena ako aj u skvelej lektorky Katky Koleňovej.
Kraniosakrálna biodynamická terapia (KBT)
Kraniosakrálna biodynamická terapia pracuje so životnou silou človeka, ktorá sa označuje ako "dych života". Je to vrodený riadiaci princíp v jadre všetkých životných procesov. Dych života je vrodená, liečivá múdrosť tela, ktorá udržuje poriadok a rovnováhu v tele. Dych života je zdrojom všetkých liečivých procesov, ale aj normálneho, zdravého vývoja človeka, jeho dospievania a osobného rastu.
V iných kultúrach sa dych života nazýva napr. prána, cchi, pneuma...
Pri kraniosakrálnej biodynamicke terapii sa sústreďujeme na hľadanie zdravia v tele, nie na nemoc, chorobu, či príznaky.
Kraniosakrálnu biodynamickú terapiu študujem u Dr. Lobusova, ktorý má viac ako 20 rokov klinickej praxe v oblasti manuálnej medicíny a na základe svojich skúseností hovorí, že až 80% všetkých chorôb je možné vyliečiť manuálnou medicínou. Dr. Lobusov sa učil od Michaela Kerna (2 roky mu aj asistoval na kurzoch v Rusku), ktorý sa zas učil u Franklyna Sillsa, považovaného za priekopnika tejto metódy liečenia.
V posledných rokoch sa kraniosakrálna terapia stáva jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich prírodných alternatívnych metód. Ma prepracovanú teoretickú základňu, podloženú aj vedecky overiteľnými faktami a výsledkami. Vo Śvajčiarsku je už kraniosakrálne ošetrenie preplácané zdravotnou poisťovňou.